FPS ve hrách závisí na mnoha faktorech - od výkonu hardwaru počítače po aspekty související se stavem softwaru: nepřítomnost virů, načtená RAM, relevance ovladačů grafické karty atd. Navzdory skutečnosti, že existuje mnoho důvodů, proč konkrétní projekt zaostává nebo se nespustí na PC, mezi nimi je několik nejběžnějších, což znamená, že existují také běžné metody řešení problémů.
Tato příručka představuje obecné způsoby, jak zvýšit FPS ve hrách, opravit selhání a odstranit zpoždění a optimalizovat hru. Průvodce se týká nejoblíbenějších metod zvyšování FPS a neřeší konkrétní příčiny pádů a zpoždění v konkrétních projektech.
Hlavní způsoby, jak zvýšit FPS ve hrách
FPS znamená počet snímků za sekundu. Ve většině případů stačí 60 FPS a někdy i 30, ale pouze pokud je snímková frekvence stabilní. Tento parametr můžete zvýšit mnoha způsoby:
- Výměna komponent PC: Vždy věnujte pozornost systémovým požadavkům projektu, abyste pochopili, zda může fungovat spolehlivě. Pokud se většina nových verzí nespustí, je čas aktualizovat počítač.
- Správné nastavení grafiky: nastavte nastavení v souladu s možnostmi hardwaru.
- Ovladače jsou aktuální a na PC jsou nainstalovány distribuce Direct X a VC++ Redist. Nezanedbávejte aktualizace ovladačů: často, zejména v poslední době, kdy stále více verzí na počítačích vychází v průměrné kvalitě, může nová verze nejen zvýšit FPS, ale někdy také oživit problematickou aplikaci, která dříve neběžela.
- Systém je nabitý dalšími aplikacemi na pozadí: někdy vymazání paměti s náhodným přístupem (RAM) uvolní zdroj, který titulu chybí pro stabilní FPS.
- Správná péče o PC. Čistěte počítač každých šest měsíců nebo rok: prach a zaschlá teplovodivá pasta zvyšují teplotu procesoru (CPU) a grafické karty (GPU), což může způsobit škrcení procesoru (CPU) a grafické karty (GPU).
V budoucnu se bude diskutovat o metodách nejen pro zvýšení FPS a plynulého chodu, ale také pro řešení častých problémů pádů her na PC.
Aktualizujte ovladače grafické karty
Ovladač grafické karty je software, který umožňuje interakci s operačním systémem. S vývojem grafických technologií, jak v hardwaru, tak v softwaru, aktualizují výrobci grafických karet své ovladače, aby zlepšili snímkovou frekvenci a opravili chyby. Pravidelně aktualizujte ovladače grafiky, zejména pokud máte problémy s nedávno vydaným produktem. Někdy může aktualizace nejen zvýšit výkon o 5-15 FPS, ale také vyléčit grafickou závadu nebo otravnou chybu. V některých případech je to právě aktualizace ovladače, která pomáhá titul vůbec spustit nebo se zbavit pádu v určitém bodě pasáže. Dále si vysvětlíme, jak vybrat ovladače pro váš model GPU, a také si povíme o instalaci ovladačů pro karty Nvidia, AMD a Intel.
NVIDIA
U karet Nvidia existují 2 způsoby aktualizace: ruční a automatická. Metoda pomocí nástroje GeForce Experience vám umožňuje stahovat aktualizace ovladačů Game Ready z oficiálních stránek v expresním režimu:
- Přejděte do utility GeForce Experience, popř stáhnout odtud a nainstalovat.
- V nástroji přejděte na kartu „Ovladače“.
- Klikněte na tlačítko "Zkontrolovat aktualizace".
- Program vyhledá a nabídne instalaci nejnovějšího kompatibilního ovladače.
- Klikněte na zelené tlačítko „Expresní instalace“ nebo vyberte adresář ručně kliknutím na „Vlastní instalace“.
Počkejte na dokončení procesu a vyhodnoťte výsledek.
Možnost ručního vyhledávání může pomoci určit verzi ovladače pro konkrétní potřeby, i když ve většině případů to není nutné:
- honem Web Nvidia.
- Vyberte svůj produkt, řadu a model GPU, operační systém a jazyk. Klikněte na tlačítko „Zahájit vyhledávání“.
- Vyhledávač zobrazí seznam kompatibilních ovladačů různých verzí. Vyberte si ten, který potřebujete a stáhněte si.
- Po stažení souboru jej spusťte a postupujte podle pokynů instalátoru.
Pokud nejnovější verze softwaru způsobuje problémy s FPS, což se někdy stává, ruční vyhledávání vám umožní vrátit se k dřívějším verzím a otestovat jejich práci.
AMD
V případě karet AMD existují také dva způsoby vyhledávání a aktualizace ovladačů: manuální a automatický. Nástroj AMD Auto-detect and Install automaticky identifikuje grafickou kartu nainstalovanou v počítači, vybere pro ni nejnovější ovladač a nainstaluje jej. Jak na to:
- Stáhnout a nainstalujte nástroj AMD Auto-detect and Install (tlačítko „Stáhnout ovladače Windows“). V ruštině neexistuje žádná verze stránek.
- Během procesu instalace samotný nástroj nabídne ovladače grafické karty ve dvou verzích: aktuální (doporučeno) a volitelné (volitelné). Vyberte jednu z verzí a klikněte na „Další“.
- V budoucnu vás nástroj požádá o instalaci dalších produktů AMD, jako je AMD Privacy View. Pokud nevíte, co to je, neinstalujte to (možnost „Neinstaluj") a pokračujte.
Manuální vyhledávání je také k dispozici pro ty, kteří si chtějí vybrat z více verzí aktualizací:
- Pojď dovnitř na stránky ovladače AMD.
- Pomocí vyhledávače zadejte svůj model GPU a klikněte na „Odeslat“.
- Vyhledávač vrátí seznam pro různé operační systémy včetně Linuxu. Vyberte ten, který potřebujete, a klikněte na tlačítko „Stáhnout“. Poznámka: i v rozevíracím seznamu pro každou verzi operačního systému web nabídne stažení automatického ladění ovladačů (Auto-Detect and Install).
Ke starším verzím ovladačů se dostanete pomocí špatně viditelného odkazu s názvem "Předchozí ovladače“, který se nachází pod seznamem vráceným vyhledávačem na vyžádání. Jděte tam, pokud aktuální verze ovladačů způsobuje horší chod her.
Intel
V současné době jsou webové stránky Intel uzavřeny s útržkem o pozastavení aktivit v Rusku, alespoň pro některé poskytovatele z Ruské federace, ačkoli v lednu 2023 společnost oznámila, že přístup ke zdrojům souvisejícím se stahováním softwaru byl obnoven. Pokud máte potíže s přístupem na stránky, postupujte takto:
- Změňte IP adresu, pro stahování ovladačů je vhodná jakákoli země kromě Ruské federace a Běloruska.
- jít přes přímý odkaz a vyberte ovladače pro vaši kartu.
Alternativní metoda aktualizace nevyžaduje použití webu:
- Přejděte do Nastavení (Win + I) > Windows Update > Pokročilé možnosti ve Windows 11. Pro verzi 10 přejděte do Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Windows Update.
- V nabídce aktualizací klikněte na odkaz „Volitelné aktualizace“ (Win 11) nebo „Zobrazit volitelné aktualizace“ (Win 10).
- Rozbalte rozevírací seznam „Aktualizace ovladače“: zde vyhledejte názvy obsahující „Intel“ a „Displej“ nebo „Grafika“.
- Klikněte na Stáhnout a nainstalovat.
Ovladače zařízení lze také aktualizovat pomocí Správce zařízení:
- Přejděte na „Tento počítač“, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte „Vlastnosti“.
- Otevře se nabídka s popisem systému: vlevo v seznamu je „Správce zařízení“.
- V seznamu zařízení rozbalte grafické adaptéry, vyberte grafickou kartu Intel, klikněte pravým tlačítkem a vyberte „Aktualizovat ovladač“.
- Instalační program nabídne automatické vyhledání nejnovějších ovladačů. Klikněte na „Automatické vyhledávání ovladačů“: pokud je potřeba aktualizace, stáhne se a nainstaluje.
Zvětšit odkládací soubor
Soubor stránky se používá ke kompenzaci nedostatku paměti RAM. Skrytý systémový soubor na pevném disku, který může sloužit jako RAM, v některých případech sníží jeho zatížení, což zase zvýší FPS.
V systému Windows 7
Parametry Pagefile.sys se upravují v panelu systému OC:
- Otevřete "Tento počítač", klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte "Vlastnosti". Tím se dostanete do nabídky Systém. V systémové nabídce v levém rohu vyberte „Pokročilá nastavení systému“ (otevřeno pouze správcem).
- Přejděte na kartu „Upřesnit“, vyhledejte možnost „Výkon“ a klikněte na „Možnosti“.
- V novém okně výkonu, které se otevře, otevřete spodní záložku „Upřesnit“, ve které bude spodní možnost „Virtuální paměť“.
- Zrušte zaškrtnutí políčka „Automaticky vybrat velikost stránkovacího souboru“, zaškrtněte políčko „Určit velikost“ a vyberte počáteční a maximální velikost stránkovacího souboru. Doporučená velikost stránkovacího souboru pro RAM menší nebo rovnou 2 GB bude 4 GB, a pokud je velikost větší než 2 GB, nastavte velikost na 1.5násobek množství dostupné paměti RAM: 6 GB pro počítač se 4 GB RAM, 8 GB pro stroj s 6 GB a tak dále. Počáteční a maximální velikost nechť jsou stejné.
- Klikněte na tlačítka „Nastavit“ a „OK“.
Ve většině případů stránkovací soubor pomůže s optimalizací výkonu, zejména na starších počítačích s malým množstvím paměti RAM, ale pouze v případě, že není dostatek paměti RAM pro běžný provoz programu.
[info]Upozornění: od 1. ledna 2024 Steam oficiálně přestane podporovat operační systémy Windows 7, 8 a 8.1. Po tomto datu nebudou stávající klienti Steam na těchto operačních systémech dostávat aktualizace.[/info]V systému Windows 10
U verze 10 můžete stránkovací soubor změnit stejným způsobem prostřednictvím nabídky dalších systémových parametrů:
- Otevřete Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Vlastnosti, čímž se otevře okno Systémy.
- Na levé straně systémové nabídky vyberte „Pokročilá nastavení systému“.
- Vyberte záložku „Upřesnit“, v nabídce „Výkon“ klikněte na „parametry“.
Další postup se neliší od postupu prezentovaného pro WIndows 7: v nabídce virtuální paměti ručně nastavte hodnoty stránkování.
V systému Windows 11
Úpravy odkládacího souboru ve verzi 11 se neliší od předchozích, ale cesta je mírně odlišná:
- Přejděte do Windows > Nastavení > Systém > O aplikaci > Pokročilá nastavení systému.
Otevře se okno vlastností. Další postup se neliší od postupu ve verzích 10 nebo 7: vyhledejte parametr výkonu, záložku „Virtuální paměť“ a upravte stránkovací soubor podle svého uvážení.
Co dělat, když se hra nespustí
Další doporučení oživí projekty, které odmítnou spustit nebo brzy po spuštění havarují.
Zkontrolujte režim kompatibility
Pokud máte problémy s retro verzí, která byla vydána dříve než aktuální verze systému Windows aktuálně nainstalovaná na vašem počítači, musíte pro ni spustit režim kompatibility:
- Najděte exe soubor programu. Pokud k aplikaci přistupujete pomocí zástupce, RMB > „Umístění souboru“ vás zavede do složky hry.
- Klikněte pravým tlačítkem > Vlastnosti na soubor exe.
- Vyberte kartu „Kompatibilita“, povolte tento režim a z rozevíracího seznamu vyberte verzi Windows doporučenou podle systémových požadavků.
- Klepněte na tlačítko Použít.
Režim kompatibility vám pomůže spustit některé staré hry z 10. a dokonce 11 ve verzích 90 a XNUMX.
Ověřte integritu herních souborů
Pokud hra zaznamená pády, pády, závady a chybějící textury, pomůže kontrola integrity souborů. Služby Steam a Epic Games mají vestavěné funkce, které zkontrolují aplikaci, zda nemá poškozené nebo chybějící prvky.
Na páře
Přejděte do knihovny Steam, najděte problematický produkt v kolekci, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte „Vlastnosti">"Nainstalované verze">"Ověřte integritu herních souborů". Proběhne kontrola, na jejímž výsledku Steam najde a obnoví případné poškozené soubory.
Na Epic Games
Přejděte do klientské knihovny Epic Games, klikněte na 3 tečky pod ikonou problematické hry a vyberte „Spravovat“. Dále použijte funkci „Kontrola souborů“. Proces trvá několik minut.
Nainstalujte požadovaný software
Téměř všechny moderní verze používají k práci následující software:
Často se tyto programy instalují automaticky, zejména pokud jde o instalaci aplikací na Steam nebo Epic Games, ale někdy se to nestane. Každá hra navíc v závislosti na roce vydání vyžaduje určitou verzi uvedených technologií a platforem a neexistuje žádná zpětná kompatibilita například s DirectX. Z tohoto důvodu, abyste mohli hrát nějaké staré vydání na Windows 10 nebo 11, musíte někdy ručně stáhnout softwarové balíčky.
Opravit chybu DLL
Při pokusu o spuštění hry se často vyskytují problémy související s nedostatkem nezbytných knihoven DirectX nebo C++ Runtime Library. V tomto případě program zpravidla zobrazí „Program nelze spustit, protože neexistuje X.dll", kde"X.dll" je jedním z mnoha možných souborů, například d3dx9_43.dll, d3dx9_34.dll, MSVCP100.dll. Ve většině případů lze chybu vyřešit instalací softwarových balíčků:
- DirectX, pokud neexistuje žádná knihovna DLL s názvem jako d3dx9_43.dll, d3dx9_34.dll a tak dále.
- Microsoft Visual C ++ k vyřešení chyby s názvem podobným MSVCP100.dll, VCRUNTIME140.dll, runtime-x64.dll, runtime-x32.dll.
- Microsoft .NET Framework.
Někdy můžeme mluvit o konkrétních dll souborech, které nesouvisejí s výše uvedeným softwarem. V takovém případě zkontrolujte, zda antivirový program neodstranil některý ze souborů aplikace. To se stává zvláště často, pokud je verze programu pirátská. Příklad takové chyby: chybějící emp.dll v Bradavicích Legacy při spuštění.
Co dělat, když hra laguje, padá, zamrzá, zpomaluje se
Následují doporučení pro boj s lagy, zamrzáním a dalšími projevy nestability FPS.
Nižší nastavení grafiky
Ve většině případů je snížení grafiky jediným způsobem, jak vyléčit nestabilní FPS a dokonce eliminovat pády způsobené omezováním:
- Přejděte do nastavení, vyhledejte kartu grafiky.
- Nastavte všechna možná nastavení na nízkou nebo střední.
- Snižte rozlišení a úroveň vykreslování: to může přidat desítky FPS nebo stabilizovat plynulost obrazu.
- Zvažte uzamčení maximální FPS na 30 nebo 45 snímků místo 60.
- Zahrňte technologie jako FSR nebo DLSS, jejichž podstatou je získat vysoce kvalitní snímek s vysokým rozlišením na základě zmenšeného protějšku. Technologie si poradí se zvýšením FPS a stabilizací hry.
Stává se, že ani nové produkty nejsou doprovázeny technologiemi FSR nebo DLSS, nebo nabízejí jejich zastaralou verzi. Někdy to lze vyřešit pomocí modů: nadšenci integrují technologii sami, jako tomu bylo při vydání Bradavické dědictví nebo Star Wars Jedi: Survivor (do oficiálního přidání DLSS v září 2023). Morálka je jednoduchá: vždy zkontrolujte zapnuté mody Nexusmods přítomnost DLSS nebo jiných doplňků zvyšujících výkon.
Přidejte k výjimkám antiviru a programu Windows Defender
Jak bylo uvedeno dříve, typickým problémem cracknutých her je to, že antiviry a Windows Defender považují popraskané soubory za hrozby a dávají je do karantény. Problém vyřešíte přidáním problematického souboru do výjimek programu Windows Defender. Antivirus tedy nebude věnovat pozornost práci. Akce, které je třeba provést, pokud dojde k chybě:
- Otevřete program Windows Defender (použijeme jej jako příklad).
- Otevřete protokol zabezpečení.
- Ze seznamu vyberte nejnovější oznámení „Hrozba byla přesunuta do karantény“, otevřete a najděte uvnitř údaje o přesunu do karantény souboru nainstalované hry. Zpravidla se jedná o soubor s trhlinou.
- V oznámení klikněte na „Akce“ a „Obnovit“.
- Nyní je třeba přidat soubor do výjimek: vraťte se do nabídky „Historie ochrany“, otevřete odkaz „Spravovat nastavení“ v nabídce „Nastavení ochrany před viry a hrozbami“.
- V seznamu nastavení najděte „Výjimky“, klikněte na odkaz „Přidat nebo odebrat výjimky“.
- Přidejte do seznamu soubor, na který obránce/antivir reaguje, nebo dokonce celou složku.
Přidat k výjimkám brány firewall
Firewall poskytuje bariéru proti vniknutí do sítě. Blokuje nevyžádaný příchozí provoz a dělá systém do značné míry neviditelným online, ale někdy blokuje režimy pro více hráčů, což vám brání v bezproblémovém připojení k zápasům. Tato situace nastává u mnoha populárních titulů: od Rocket League po Call of Duty. Naštěstí můžete ve firewallu nastavit výjimku pro konkrétní program (podíváme se jako příklad na Win 10):
- Ve vyhledávání Windows na ploše zadejte „Firewall“ a otevřete aplikaci Windows Defender Firewall.
- Vyberte „Povolit interakce s aplikací nebo funkcí v bráně Windows Defender Firewall“.
- V okně, které se otevře, klikněte na „Změnit nastavení“.
- Najděte v seznamu spustitelný soubor hry, zaškrtněte políčka pro soukromou nebo veřejnou síť (podle toho, kterou používáte).
- Klepněte na tlačítko OK.
Pokud z nějakého důvodu aplikace není v seznamu, proveďte následující:
- V seznamu povolených spustitelných souborů ve Firewallu klikněte na tlačítko „Povolit jinou aplikaci“.
- Prostřednictvím „Procházet“ zobrazte složku aplikace, kterou hledáte na vašem PC.
- Ve sloupci „Typy sítí“ zaškrtněte políčka u sítě, kterou používáte.
- Dokončete proces kliknutím na „Přidat“.
Přidávání výjimek, zejména v případě problémů s docela oficiálními hrami, je dobrou alternativou k úplnému vypnutí Firewallu, což se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje.
Vymazat RAM
Existují situace, kdy by formálně mělo být pro hru dostatek paměti RAM, ale stále se zpomaluje nebo padá kvůli skutečnosti, že velkou část zdroje RAM zabírá velké množství aplikací na pozadí. V takovém případě je potřeba zakázat automatické spouštění některých aplikací, které mohou alespoň částečně uvolnit RAM. K tomu použijte program jako je tento CCleaner.
- Otevřete CCleaner, vyberte Nástroje.
- V nabídce Start zaškrtněte záložku Windows a vypněte automatické stahování nepotřebných aplikací. Může to být například Discord nebo nějaký druh spouštěče her.
- Restartujte systém.
Počkejte na záplaty
V posledních letech se kvalita výkonu ve verzích AAA znatelně snížila i na počítačích nejvyšší třídy: vývojáři stále více spoléhají na technologie AI, jako je FSR nebo DLSS, aby pomohly stabilitě snímků rozmazáním, a/nebo se méně starali o optimalizaci, testování a opravy. chyby během procesu.vývoj. Projekty jsou vydávány „v syrovém stavu“ pod tlakem investorů a vydavatelů a vývojáři v reakci na kritiku hráčů napíší omluvný dopis a v nejlepším případě dokončí projekt o několik měsíců později (Star Wars Jedi: Survivor), nebo dokonce roky (Cyberpunk 2077). V této realitě není čekání na patche beznadějná strategie: například technologie DLSS 2 a 3 pro Star Wars Jedi: Survivor byly přidány později čtyři měsíce po vydání a skutečně pomohly projektu běžet hladce a rychleji.
Jak optimalizovat hru: obecná doporučení
Tato část poskytuje základní doporučení, jak optimalizovat systém Windows pro hry a stabilizovat herní zážitek.
Zkontrolujte systémové požadavky
Zkontrolujte, zda váš hardware splňuje minimální systémové požadavky hry a snižte nastavení grafiky podle doporučení vývojářů. Moderní systémové požadavky jsou často extrémně podrobné: vývojáři ukazují, jaké komponenty jsou potřeba ke spuštění jejich projektu při nízkém, středním, vysokém a ultra nastavení, při 30 a 60+ FPS, v HD a 4K rozlišení. I když zdroje karty nebo procesoru nestačí na stabilních 60 FPS a vysoké nastavení, může to stačit na stabilních 30 FPS se středním nastavením.
Zkontrolujte teplotu PC
Často zamrzání, zadrhávání obrazu a dokonce i úplné vypnutí hry je způsobeno vysokou teplotou některé ze součástí počítače nebo notebooku a velmi často je zvýšení teploty spojeno s vysokým obsahem prachu v chladicím systému nebo vysychání mimo tepelnou pastu. Nejčastěji dochází k problémům s přehříváním procesoru PC. Chcete-li zjistit teplotu procesoru a grafické karty, použijte nástroje, které analyzují a poskytují podrobné systémové informace o každém zařízení, jako je např. Speccy. Jak pracovat s podobnými programy:
- Otevřete nástroj, vyberte kartu „Obecné“. Nechte ji pracovat.
- Spusťte hru, která má problémy. Uprostřed hry se podívejte na teploty, které nástroj ukazuje pro CPU a GPU. Kliknutím na zelený čtverec rozbalíte podrobný graf a zkontrolujete teplotu v průběhu času.
Pokud teplota procesoru nebo grafické karty překročí 80-90 ℃, je čas jej vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu. U notebooků je provoz CPU při 80-90℃+ spíše normální, pokud však hra spadne nebo se zpomalí, když teplotní graf jednoho z hardwarových prvků dosáhne 95-100℃, pak chladicí systém zjevně nezvládne zátěž a procesor jde do overdrive.throttling, tzn. omezuje maximální rychlost hodin. V praxi takové ochranné samo-chlazení „kámenu“ vede k různým důsledkům: od zamrznutí a zamrznutí až po pády a úplné vypnutí PC nebo notebooku.
Spustit jako administrátor
Některé hry se nespustí bez zvýšených nastavení správce ve Windows. Najděte exe soubor problematického projektu, klikněte pravým tlačítkem myši a přejděte na jeho vlastnosti a na kartě „Kompatibilita“ zaškrtněte políčko vedle „Spustit tento program jako správce“. Použijte změnu a zavřete kartu.
Zkontrolujte čas a datum
Pokud jsou hodiny počítače nastaveny na čas, který se velmi liší od reálného času místa, pak některé online hry, jako je Sea of Thieves nebo Call of Duty: Modern Warfare 2 může na to reagovat chybou síťového připojení. Pokud se nemůžete připojit nebo se vám zobrazuje chybová zpráva synchronizace, propojte hodiny počítače s časovým serverem podle následujících kroků:
- Klepněte pravým tlačítkem myši na hodiny na hlavním panelu.
- Vyberte Nastavit datum a čas.
- Přepněte přepínač „Nastavit čas automaticky“ do polohy „Zapnuto“.
- Pokud je to možné, přepněte přepínač "Nastavit časové pásmo automaticky" do polohy "Zapnuto".
- Klepněte na Synchronizovat.
Pokud automatická synchronizace ukazuje nesprávný čas, nastavte jej ručně pro zvolené časové pásmo.
Zkontrolujte název kořenové složky hry
Některé hry mohou odmítnout pracovat správně jednoduše proto, že podél cesty vedoucí k souboru exe hry jsou složky s názvy v azbuce. V tomto případě pomocí angličtiny přejmenujte všechny složky na cestě ke hře.
- Správná cesta: D:\Games\Resident Evil 4\RE4.exe
- Příklad nesprávné cesty: D:\Игры\Resident Evil 4\RE4.exe
Zkontrolujte také, že název účtu a názvy systémových složek, zejména Dokumenty, jsou v angličtině. Windows 11 a starší podporují aliasy složek. Například složka „My Documents“ v ruské verzi Windows 10 byla přeložena, ale „Documents“ zůstává na úrovni systému souborů.
Tuto skutečnost lze ověřit následovně:
- Otevřete "Vlastnosti" složky, která vás zajímá.
- Otevřete kartu Umístění.
- Obnovte cestu kliknutím na „Výchozí“, pokud byla náhle změněna a má název v ruštině, nebo zadejte svou cestu bez azbuky.
Zkontrolujte přítomnost malwaru
Moderní viry, jako jsou těžaři, mohou svou prací tajně zatěžovat všechny komponenty počítače, v důsledku čehož počítač jednoduše nemá prostředky na zpracování hry. Ujistěte se, že si zakoupíte antivirus a pravidelně skenujete počítač na přítomnost malwaru, nebo používejte bezplatné nástroje s omezenou funkčností, jako je Dr.Web CureIt.
Aktualizujte ovladače externích zařízení
Toto doporučení se týká poruch I/O zařízení během hraní. Problémy s myší nebo klávesnicí ve formě zpoždění nebo nesprávného vstupu jsou často způsobeny tím, že jeho ovladače spadly, a nikoli mechanickým důvodem. V takovém případě je třeba je znovu stáhnout a znovu nainstalovat. Jinými slovy, pokud si nejste jisti, že dysfunkce vstupního/výstupního zařízení je mechanická, zkuste aktualizovat jeho ovladače.
Aktualizujte komponenty PC
Pokud byly vyzkoušeny všechny výše uvedené metody a nedošlo k žádnému pokroku v oživování hry, je čas jít do obchodu pro nové komponenty. Určete, který hardware zvládá zátěž nejhůře. Identifikace slabého místa PC na povrchní úrovni se provádí pomocí utilit, jako je např Speccy. Při hraní sledujte následující parametry komponent:
- Jejich harmonogram načítání. Pokud je zátěž plná, pak má komponenta zjevně potíže.
- Jejich teplota.
Při aktualizaci komponent vždy věnujte pozornost nejen modelu a velikosti paměti hlavních komponent (RAM, CPU, GPU), ale také následujícím faktorům:
- Kompatibilita nových komponent se sockety (konektory) základní desky.
- Čipová sada základní desky. Vybírejte desky, které nebudou snižovat potenciál procesoru.
- Spotřeba energie nových komponentů. Zdroj si možná s novým výkonným procesorem neporadí a je také lepší jej vyměnit.
Doufáme, že některý z tipů pomohl vyřešit problém s pády, zamrzáním, nízkým nebo nestabilním FPS ve hrách. Pokud máte nějaké dotazy ohledně eliminace pádů a optimalizace FPS, zeptejte se jich na adrese komentáře k článku.